MARZEC

                 
         
                 
         
                 
           
 

Kalendarz wydarzeń

NAKRĘCAMY SIĘ NA EKONOMIĘ SPOŁECZNĄ Seans filmowy “Dziewczynka w trampkach”

Wtorek, 07 Marzec 2017 09:30
 

 

 

Stowarzyszenie na Rzecz Spółdzielni Socjalnych zaprasza na bezpłatny seans filmowy.

 

Pokażemy obraz "Dziewczynka w trampkach".

To pierwszy w historii film fabularny nakręcony w Arabii Saudyjskiej, w dodatku przez kobietę, Haifaę Al-Mansour.

Jest to opowieść o 10-letniej buntowniczce, próbującej ominąć restrykcyjne zakazy kulturowe. Wadjda mieszka w Rijadzie. Jej największym marzeniem jest posiadać rower i ścigać się na nim z kolegami. Jak to zrobić, kiedy w jej kraju jest to rzecz, jak wiele innych, zakazana kobiecie? Co ma robić w Arabii Saudyjskiej dziewczyna, która woli bawić się z chłopcami, nie znosi zasłaniać głowy - za to chętnie zakłada pomalowane flamastrami trampki i chce robić rzeczy, które są kobietom i dziewczynkom zakazane? 

Wadjda chce osiągnąć swój cel -  zdobyć pieniądze na rower  - wygrywając konkurs recytacji Koranu,  w dodatku przekonać rodziców i nauczycieli o swojej pobożności.


"Dziewczynka w trampkach"  to z jednej strony ciepły i momentami zabawny film o dorastaniu, z drugiej - obraz codziennego życia w Arabii Saudyjskiej, gdzie kobiety objęte są szeregiem rygorystycznych zakazów. Wśród przywilejów zarezerwowanych dla mężczyzn znajdują się m.in. prowadzenie samochodu w miejscu publicznym czy zamówienie taksówki, a kobiety nie mogą podjąć wielu decyzji bez zgody i asysty spokrewnionego mężczyzny - podjęcie pracy, otwarcie konta bankowego, nie mówiąc już o wyborze męża czy rozwodzie. W tym kontekście marzenie małej Wadjdy nabiera innego wymiaru - jako dziecko musi się zmierzyć z zakazami, których nie rozumie i które w przyszłości, jako już dorosła kobieta, boleśnie odczuje.

Film wzbudził zachwyt międzynarodowej widowni, zdobył też szereg prestiżowych wyróżnień i nominacji.


 

 

Miejsce : CKiS-DK OSKARD, al. 1 maja 7a
Kontakt : http://spoldzielnie.org
wstęp wolny

Cofnij

© 2017 Konin Miasto Kobiet. All Rights Reserved. Designed By WarpTheme